Billige flybilletter til Paris

Find billige flybilletter til Paris på BilligeFlybilletter.dk. Søg efter flyrejser til Paris herunder ved at indtaste dine rejsedatoer - så finder vi de billigste billetter:

Rejser fra:

Rejser til:

Afrejsedato:

Returdato:

Voksne:

Børn (op til 11 år):

Første { flights.length } ud af { currentFlights.length } afgange fra { departureCity } til { arrivalCity } med afgang { departureDate } og returrejse { returnDate }

10:20

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h 5m

Direkte

12:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

944 DKK

08:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 55m

Direkte

09:55

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

944 DKK

07:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

09:30

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1025 DKK

08:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

10:15

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1025 DKK

07:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

09:30

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1122 DKK

22:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

23:50

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1122 DKK

21:25

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1h 55m

Direkte

23:20

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1122 DKK

08:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

10:15

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1122 DKK

16:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

18:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1218 DKK

08:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

10:15

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1218 DKK

21:25

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1h 55m

Direkte

23:20

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1218 DKK

22:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

23:50

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1218 DKK

10:20

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h 5m

Direkte

12:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1220 DKK

12:10

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

14:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1220 DKK

07:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

09:30

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1255 DKK

18:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

20:35

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1255 DKK

16:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

18:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1315 DKK

22:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

23:50

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1315 DKK

21:25

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1h 55m

Direkte

23:20

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1352 DKK

18:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

20:35

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1352 DKK

16:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

18:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1449 DKK

18:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

20:35

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1449 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

3h 45m

1 stop(s)

14:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

5h 5m

1 stop(s)

16:05

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

23h 25m

1 stop(s)

10:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

22h 15m

1 stop(s)

09:15

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

07:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

7h 45m

1 stop(s)

14:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

13:10

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

25h 35m

1 stop(s)

14:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

13:10

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

3h 55m

1 stop(s)

17:05

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

07:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

10h 5m

1 stop(s)

17:05

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

07:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

26h 15m

1 stop(s)

09:15

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

Orly lufthavnen ligger ca. 14 kilometer syd for Paris og har henholdsvis en terminal vest og syd, hvorfra der kører en pendulbus til og fra lufthavnen. Før i tiden var lufthavnen den største og vigtigste lufthavn i Paris, men efter opførelsen af Charles de Gaulle lufthavnen, har dette ændret sig i dag. Der er dog stadig mange turister og franskmænd årligt, der benytter sig af Orly lufthavn i Frankrig selvom den ikke længere er nær så vigtig, som før i tiden.

Fra lufthavnen kan du forholdsvis nemt og hurtigt komme ind til centrum af Paris. Der kører dog ikke tog direkte fra selve lufthavnen men lidt uden for. Du kan tage flere forskellige shuttle busser, der kører til de nærliggende stationer, hvorfra du kan benytte dig af henholdsvis RER B eller RER C og hvor der også er metroforbindelser ind til hele Paris. Der går både shuttle busser fra udgang F, G, A og K fra Orly lufthavn.

Turen tager ca. 35 minutter og det er medregnet den lille tur med en shuttle bus fra lufthavnen og til en af de nærliggende stationer, hvorfra du kan tage regionaltoget eller metroen indtil Paris.

Du kan også vælge andre metoder af offentlig transport til at komme fra Orly lufthavn ind til Paris centrum. Fra lufthavnen går der nemlig flere forskellige busser ind til Paris. Der er både de almindelige bybusser, men også nogle specielle AirFrance busser, hvoraf bybusserne kun koster, hvad der svarer til omkring 12 danske kroner og er klart det billigste.

Den sidste transport mulighed fra Orly lufthavn er taxa ind til centrum. Det er lettest, at praje en taxa ind ved udgangen af B eller M og koster typisk omkring, hvad der svarer til omkring 260 kroner i dagtimerne.

Derudover er der gode muligheder for overnatning på hoteller i lufthavnen eller nær lufthavnen. I lufthavnen Orly er der en gratis pendulbus til rådighed, der kører dig direkte hen til henholdsvis Hilton Paris Orly eller Ibis Orly, som begge er hoteller til rimlige priser. Det er klart, at vælger du et hotel lidt uden for lufthavnen, vil prisen ofte være lidt billigere, men til gengæld er du heller ikke ligeså tæt på dit fly, når du skal rejse hjem igen.

Ellers tag et kig på mulighederne, da der ligger mange hoteller nær Orly Lufthavn, hvor nogle er billigere end andre pr. overnatning. Frankrig og især hovedstaden Paris byder på mange seværdigheder og spændende turer og ikke mindst udflugter man kan tage på under sin rejse.

Vejr i Paris

  • 14 Jan 2017
  • 1°C/5°C
  • let sne
  • 15 Jan 2017
  • 1°C/5°C
  • klart vejr
  • 16 Jan 2017
  • -3°C/2°C
  • let sne
  • 17 Jan 2017
  • -5°C/0°C
  • klart vejr
  • 18 Jan 2017
  • -2°C/5°C
  • klart vejr
  • 19 Jan 2017
  • -4°C/2°C
  • klart vejr

Historisk vejr i Paris

  • Måned: Januar
  • Der var 17 dage med regn. I disse 17 dage faldt der 54(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 0°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 6°C
  • Måned: Februar
  • Der var 14 dage med regn. I disse 14 dage faldt der 46(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 1°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 7°C
  • Måned: Marts
  • Der var 16 dage med regn. I disse 16 dage faldt der 53(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 3°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 11°C
  • Måned: April
  • Der var 15 dage med regn. I disse 15 dage faldt der 46(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 5°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 14°C
  • Måned: Maj
  • Der var 15 dage med regn. I disse 15 dage faldt der 63(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 8°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 18°C
  • Måned: Juni
  • Der var 13 dage med regn. I disse 13 dage faldt der 58(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 11°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 21°C
  • Måned: Juli
  • Der var 11 dage med regn. I disse 11 dage faldt der 54(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 12°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 23°C
  • Måned: August
  • Der var 12 dage med regn. I disse 12 dage faldt der 52(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 12°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 22°C
  • Måned: September
  • Der var 12 dage med regn. I disse 12 dage faldt der 54(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 10°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 21°C
  • Måned: Oktober
  • Der var 14 dage med regn. I disse 14 dage faldt der 56(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 7°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 15°C
  • Måned: November
  • Der var 15 dage med regn. I disse 15 dage faldt der 56(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 4°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 10°C
  • Måned: December
  • Der var 16 dage med regn. I disse 16 dage faldt der 56(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 2°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 7°C

Spændende seværdigheder i Paris..

VIS MERE