Billige flybilletter til Paris

Find billige flybilletter til Paris på BilligeFlybilletter.dk. Søg efter flyrejser til Paris herunder ved at indtaste dine rejsedatoer - så finder vi de billigste billetter:

Rejser fra:

Rejser til:

Afrejsedato:

Returdato:

Voksne:

Børn (op til 11 år):

Første { flights.length } ud af { currentFlights.length } afgange fra { departureCity } til { arrivalCity } med afgang { departureDate } og returrejse { returnDate }

10:20

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h 5m

Direkte

12:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

944 DKK

08:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 55m

Direkte

09:55

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

944 DKK

07:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

09:30

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1025 DKK

08:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

10:15

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1025 DKK

07:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

09:30

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1122 DKK

22:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

23:50

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1122 DKK

21:25

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1h 55m

Direkte

23:20

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1122 DKK

08:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

10:15

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1122 DKK

16:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

18:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1218 DKK

08:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

10:15

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1218 DKK

21:25

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1h 55m

Direkte

23:20

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1218 DKK

22:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

23:50

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1218 DKK

10:20

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h 5m

Direkte

12:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1220 DKK

12:10

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

14:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1220 DKK

07:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

09:30

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1255 DKK

18:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

20:35

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1255 DKK

16:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

18:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1315 DKK

22:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

23:50

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1315 DKK

21:25

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1h 55m

Direkte

23:20

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1352 DKK

18:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

20:35

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1352 DKK

16:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

2h

Direkte

18:00

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1449 DKK

18:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1h 50m

Direkte

20:35

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1449 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

3h 45m

1 stop(s)

14:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

5h 5m

1 stop(s)

16:05

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

23h 25m

1 stop(s)

10:25

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

11:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

22h 15m

1 stop(s)

09:15

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

07:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

7h 45m

1 stop(s)

14:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

13:10

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

25h 35m

1 stop(s)

14:45

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

13:10

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

3h 55m

1 stop(s)

17:05

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

07:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

10h 5m

1 stop(s)

17:05

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

07:00

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

26h 15m

1 stop(s)

09:15

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

1474 DKK

19:40

Charles De Gaulle (CDG)
Paris, France

3h 50m

1 stop(s)

23:30

Kastrup (CPH)
Copenhagen, Denmark

1474 DKK

Charles de Gaulle er ikke bare en lufthavn, men derimod Paris’ største. Ofte bliver lufthavnen også omtalt under navnet Roissy og er opkaldt efter den tidligere franske general og præsident ved navn Charles de Gaulle. Lufthavnen ligger omkring 25 km nordøst fra Frankrigs hovedstad Paris og er en af de mest travle lufthavne i verden. Hvert år håndtere den omkring 60 mio. passagerer og ligeledes lander og letter der omkring en halv million i løbet af et år i lufthavnen. Selvom den ligger lidt uden for selve centrum af Paris, er der stadig gode muligheder for transport til og fra lufthavnen hele året og der ligger flere hoteller lige i nærheden.

Ønsker du at overnatte nær lufthavnen, kunne et hotel som Golden Tulip Paris CDG der ligger imellem Charles de Gaulle lufthavnen og messecentret Villepinte Parc des Expositions være en mulighed. Et dobbeltværelse pr. nat vil koste ca. 498 kroner.

Et alternativ men en noget dyrere løsning er Sheraton hotellet, som ligger i lufthavnen lige oppe over togstationen, så du kan hoppe direkte på et tog, der kører ind til centrum af Paris den efterfølgende dag. Et dobbeltværelse koster her 1.470 kroner pr. nat.

Du kan vælge mellem følgende transport muligheder for at komme længere ind i Paris:

Tag med tog

Charles de Gaulle lufthavnen er således forbundet med regionaltog linjen RER B, så du direkte kan tage ind i centrum af Paris’, når du er landet i lufthavnen. Vær opmærksom på at der er to stationer til regionaltog linjen fra henholdsvis terminal 3 og terminal 2. En togtur tager med RER B toget omkring 50 min. indtil Châtelet les Halles, der ligger midt inde i hjertet af Paris.

Tag med bus

Fra Charles de Gaulle lufthavnen kan du vælge imellem flere buslinjer, der kører dig direkte ind til centrum af Paris. Et godt eksempel på dette kunne være shuttlebussen Roissybus, der kører jævnligt flere gange i timen mellem Paris-Charles de Gaulle og Opéra station, der ligger i midten af Paris. En bustur med shuttlebussen tager et sted mellem 45-60 minutter afhængig af trafikken på den pågældende dag.

Tag en taxa

Taxaer kan i stor stil findes uden for alle terminalerne i lufthavnen, som ved en anden travl lufthavn, hvor der hvert år kommer masser af turister på besøg. Vælger du en taxa, er det en hurtig og let måde at komme ind til centrum af Paris på, men også et alternativ der er en del dyrere end offentlig transport, såsom bus eller tog. Du skal forvente som minimum omkring 50 euro for en tur fra Charles de Gaulle lufthavnen og ind til Paris. Prisen kan dog svinge lidt, da der kan være tillæg, hvis det er i myldretiden eller på en søndag.

Vejr i Paris

  • 14 Jan 2017
  • 1°C/5°C
  • let sne
  • 15 Jan 2017
  • 1°C/5°C
  • klart vejr
  • 16 Jan 2017
  • -3°C/2°C
  • let sne
  • 17 Jan 2017
  • -5°C/0°C
  • klart vejr
  • 18 Jan 2017
  • -2°C/5°C
  • klart vejr
  • 19 Jan 2017
  • -4°C/2°C
  • klart vejr

Historisk vejr i Paris

  • Måned: Januar
  • Der var 17 dage med regn. I disse 17 dage faldt der 54(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 0°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 6°C
  • Måned: Februar
  • Der var 14 dage med regn. I disse 14 dage faldt der 46(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 1°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 7°C
  • Måned: Marts
  • Der var 16 dage med regn. I disse 16 dage faldt der 53(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 3°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 11°C
  • Måned: April
  • Der var 15 dage med regn. I disse 15 dage faldt der 46(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 5°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 14°C
  • Måned: Maj
  • Der var 15 dage med regn. I disse 15 dage faldt der 63(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 8°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 18°C
  • Måned: Juni
  • Der var 13 dage med regn. I disse 13 dage faldt der 58(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 11°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 21°C
  • Måned: Juli
  • Der var 11 dage med regn. I disse 11 dage faldt der 54(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 12°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 23°C
  • Måned: August
  • Der var 12 dage med regn. I disse 12 dage faldt der 52(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 12°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 22°C
  • Måned: September
  • Der var 12 dage med regn. I disse 12 dage faldt der 54(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 10°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 21°C
  • Måned: Oktober
  • Der var 14 dage med regn. I disse 14 dage faldt der 56(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 7°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 15°C
  • Måned: November
  • Der var 15 dage med regn. I disse 15 dage faldt der 56(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 4°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 10°C
  • Måned: December
  • Der var 16 dage med regn. I disse 16 dage faldt der 56(mm)
  • Laveste gennemsnitlige temperatur: 2°C
  • Højeste gennemsnitlige temperatur: 7°C

Spændende seværdigheder i Paris..

VIS MERE